Chateau Hostačov


Naleznete nás ve středu České republiky, 100 km od Prahy nedaleko Kutné Hory na kraji malé vesnice jménem Hostačov. Nejlépe se k nám dostanete autem, a to do obce Hostačov nebo Skryje, kam vás hravě zavede GPS. Odtud už raději sledujte zámecké značení u cesty, které vás zavede přímo na zámek.

 

Chateau Hostačov mění majitele, a to přináší pro náš zámek nové období plné změn.

Náš zámek již nebude sloužit jako hotel a restaurace, ale jako vzdělávací centrum pro neziskovou organizaci.

Těšíme se na vás v současné i budoucí podobě Chateau Hostačov!


 

Hostačovský zámek, s.r.o.
Hostačov 59,
582 82 Golčův Jeníkov
Česká republika

IČ: 27798836
DIČ: CZ27798836

 

Informace
Recepce hotelu
+420 569 433 198
info@chateau-hostacov.cz

 
 

Příběh zámku


Majitel Vojta Haša vypráví příběh zámku od první zmínky až po plány do budoucna. Dozvíte se, kdo uchránil zámek před socialistickou vládou a proč se jeho rodina rozhodla zámek zachránit před chátráním.

Dávná historie

Prvních 600 let historie byly z hlediska budování zámku zlaté časy. Zámek vznikl roku 1297 jako obranná tvrz, postavená na důležité obchodní stezce k vilémovskému opatství.

V 16. století ji Heřman Bohdaneč z Hodkova přebudoval na zámek v renesančním stylu. Po třicetileté válce sídlil na zámku Maxmilián Goltz, jehož jméno nese blízký Golčův Jeníkov. Dalším budovatelem byl baron Neupaurer, který nechal v roce 1846 do Hostačova přitáhnout trať a vystavěl sousední cukrovar.

Rok 1948

S nástupem socialismu se nad zámkem začala stahovat mračna. Zámek byl zestátněn a začleněn pod správu sousedního cukrovaru (dnešní papírny). Vedení závodu o zámek příliš velký zájem nejevilo, a tak byl přebudován na byty pro rodiny zaměstnanců. Bez údržby začal chátrat a nájemníci si začali na neudržitelný stav stěžovat.

Rok 1967

Aby režim zachoval reputaci socialistického bydlení, raději se rozhodl zámek zbourat. Psal se rok 1967 a v odborném posudku stálo, že zámek není historicky ani kulturně významný.

Snad můžeme mluvit o zázraku, že jednou z osob, které se do zámku nastěhovaly, byl jistý baron Horák, jehož režim připravil o zámek na Vysočině. Rozhodl se postavit na odpor a v beznadějné atmosféře normalizace se mu podařil husarský kousek. Historickou hodnotu zámku zdokumentoval pomocí svého fotoaparátu a s tímto materiálem dokázal dotlačit úřady, aby prohlásily zámek za kulturní památku.

Rok 1989

Přestože se podařilo zámek zachránit před demolicí, nebylo zdaleka vyhráno. Komunistický režim nechtěl do zámku investovat ani korunu a roku 1989 zanechal zámek v dezolátním a téměř neobyvatelném stavu. Z obyvatelů zůstala pouze stará Baronka Horáková a s ní jedna romská rodina.

Rok 1995

Po revoluci to zprvu vypadalo nadějně, zámek prošel rekonstrukcí a stát v něm provozoval zotavovací středisko pro nemocné. Původní duch místa byl sice pryč, ale budova měla využití a správu. Bohužel ne na dlouho.

Úředníci velmi rychle spočítali, že se provoz zařízení finančně nevyplatí a se střediskem byl konec. Hostačovský zámek byl vydán napospas času. Stál prázdný, a mezi stovkami podobných objektů čekal, jestli se najde někdo, komu by stálo za to, vrhnout se do jeho záchrany.

Současnost

Od roku 2007 se začíná psát zámecký příběh rodiny Hašovy, jenž zámek odkoupila a započala s jeho rozsáhlou rekonstrukcí. O tři roky déle pak hotel Chateau Hostačov otevírá brány svým prvním hostům.

Věříme, že se nám za těch více než deset let rekonstrukcí a usilovné mravenčí práce podařilo zámek přiblížit k jeho původní kráse. Tento cíl se pro nás stal již dávno celoživotním závazkem a jsme nesmírně hrdí, že si naši hosté těchto snah cení. Když vidíme, jak se lidé na zámku radují a vzpomeneme si, jak to bylo smutné místo, dělá nám to obrovskou radost. Hostačov znovu žije!